Elinizdeki kitap, sadece bir Osmanlı edebiyatçısı değil, aynı zamanda bir Osmanlı beyefendisi olan Walter G. Andrews'un, namıdiğer Walter Bey'in Osmanlı şiirini nasıl sırtına yüklendiğinin hikayesini anlatıyor. İçerisinde yer alan her bir yazıda, Andrews'un Acem taklidi yaftasıyla bir zamanlar hor görülen Osmanlı edebiyatının dünya edebiyatı içinde hak ettiği yeri ve değeri bulması için gösterdiği gayretler, Osmanlı edebiyatı çalışmalarına yeni bir soluk getirmek için verdiği emekler dile getiriliyor.

Bu yıl 80. yaşını kutladığımız, Türk kültür ve edebiyatı çalışmalarının hakiki dostu Andrews'a armağan olarak hazırlanan Walter G. Andrews Kitabı: Osmanlı Şiiri İçin Bir Deniz Feneri, Andrews'un hayatı ile seyrüseferini etkilediği Osmanlı şiir ve eleştirisine yönelen uzun bir nehir söyleşiyle açılıyor. Dostları, meslektaşları ve öğrencilerinin Andrews'la tanışıklıklarını ve onun akademik düşünme tarzını ortaya koyan yazılarla devam ediyor. Andrews'un Osmanlı şiirinin sesini gerçekten duymak isteyen araştırmacılara bir deniz feneri gibi yol gösteren eserlerini niçin
yazdığını açıkladığı makalesi ve kişisel fotoğraf albümüyle nihayete eriyor.

"Klasik Osmanlı şiiriyle tanışmamı sağlayan ilk isim,Amerikalı basketbol hocam Walter Andrews olmuştu." Orhan Pamuk "Andrews'un külliyatının önemi öylesine büyük ve müstesna ki özümsenmesi birkaç kuşak alacak." Victoria R. Holbrook – İstanbul Bilgi Üniversitesi, öğretim üyesi
"Walter Andrews'un 'garip'liği yalnızca Wisconsin'de yetişmiş biri olmasına karşın Osmanlı şiiri konusundaki derin bilgisinden değil, kişiliğinden kaynaklanır. Walter olağanüstü çalışkan ve üretken bir insandır. Ancak çalışma disiplini asla insanlığına ket vurmaz."

Selim S. Kuru – Washington Üniversitesi, öğretim üyesi

Yayıncı‏:‎İnsan Yayınları; 1. basım (27 Şubat 2020)
Dil‏:‎Türkçe
Kağıt Kapak‏:‎184 sayfa
ISBN-10‏:‎9755749292
ISBN-13‏:‎978-9755749297
#Walter #Andrews #Kitabı #Osmanlı #Şiiri #İçin #Bir #Deniz #Feneri

Satın Al

"

Walter G. Andrews Kitabı: Osmanlı Şiiri İçin Bir Deniz Feneri kitabının ön okuması bu kadar. Kitabı beğendiysen senin için en uygun fiyatlı satın alma seçeneklerini listeledik.

pttavm D&R

beğendiniz mi?

Walter G. Andrews Kitabı: Osmanlı Şiiri İçin Bir Deniz Feneri