“Oğlumun mahallede oynadığı, birlikte koştuğu çocuklara rastlıyorum bazen. (…) Berkin’i de böyle hayal etmek istiyorum, edemiyorum Büyüdüğünde yüzünün alacağı şekli gözümde canlandıramıyorum Hayalimde bile büyümüyor. Çocuk olarak kaldı o. (…) Oğlum öldürülmeseydi, bugün nasıl bir hayatımız olurdu merak ediyorum ve bunu hiç bilemeyeceğim. Geleceği kaybettim.”

Gökçer Tahincioğlu’nun derlediği Yaralı Hafıza, yakın tarihteki katliamların, cinayetlerin, kayıpların hafızadaki izini sürüyor. O hafızanın, adalet talebinin bir kaynağı olması gerektiğini gösteriyor bize.

Mehtap Ceyran, Gezi protestolarında 15 yaşında öldürülen Berkin Elvan’ın annesini ziyaretini; Pınar Öğünç, Muş’un Vartinis köyünde anne babası ve yedi kardeşi eve hapsedilerek yakılmış Aysel Öğüt’le konuşmalarını; Sevilay Çelenk, Silopi’de 6 ve 7 yaşında öldürülen iki çocuğun babasıyla mektuplaşmalarında konuştuklarını ve konuşamadıklarını; Özlem Akcan, Liceli Şiyar Kaymaz’ın sağ kurtulduğu katliamla ilgili adalet mücadelesini; Sibel Oral, 2006’da Diyarbakır’da gaz fişeğiyle vurularak yaşamını kaybeden iki çocuğun ailesiyle buluşmalarını; Mehveş Evin, Dargeçit’te “kaybedilen” yakınlarının önce haberini, sonra mezarlarını ve adaleti arayan aileleri; Hanife Kardelen Işık, 12 Eylül davasını; Pelin Buzluk, Hrant Dink’in katledilmesinin hafızadaki izini anlatıyor. Ve unutmamanın-unutturmamanın ahlâkını kuruyorlar, anlatırken.


Kitaptan tadımlık bir bölümü okumak için aşağıdaki PDF bağlantısına tıklayın.

PDF indir
"

Yaralı Hafıza kitabının ön okuması bu kadar. Kitabı beğendiysen senin için en uygun fiyatlı satın alma seçeneklerini listeledik.

pttavm D&R

beğendiniz mi?

Yaralı Hafıza (2021)

Yaralı Hafıza

Araştırma
Yazar: Gökçer Tahincioğlu  
İlk Basım: 2021
Yayınevi: İletişim Yayınları  

Kitapta yer alan bölümler “Geleceği Kaybettim” Mehtap Ceyran “Ama Bu Başka Bir Acı. Vahşi Bu...” Pınar Öğünç Orada Panzer Girmeyen Ev Yoktur Sevilay Çelenk Adalet ve Aidiyet Özlem Akcan Adaletten Ayrı Düştüler Yan Yana: Enes Ata, Mahsum Mızrak Sibel Oral Dargeçit JİTEM Davası: “Biz Kürdler, Hepimiz Kemik Olduk” Mehveş Evin 12 Eylül Davası: “Halkın Vicdanında Yargıladık, Mahkeme Kapısına Bıraktık” Hanife Kardelen Işık “Hangi Karanlık Unutturabilir?” 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı Ziyaretinden Notlar Pelin Buzluk