Sorun sende değil! Onda!

Kimden mi söz ediyorum? Başımızın üstünde yeri olan beynimizden tabii ki… Tamam, kabul!  Daha yüzde 10’unu bile kullanamazken bizi uzaya gönderdi! Sayesinde “Işınla beni Skati” cümlesini kurmamıza az kaldı! Ama bazen işleri çok abartıyor. İşgüzarlık etmeye kalkıyor.

Kötü hiçbir şey olmasa da hayatımız çocukluğumuzdaki kadar keyif vermiyor… Genciz, güzeliz, yakışıklıyız, işimiz gücümüz var çok şükür ama sokaktaki çiçekçinin özgüvenine sahip değiliz… Toplantıda bir konuşma yaparken, hiç çalışmadan sözlüye kalkmış öğrencinin ruh haline girebiliyoruz.

Neden sizce? Çünkü beynimizin yıkanmaya ihtiyacı var! Çünkü doğduğumuz andan itibaren yaşadığımız her negatif durumu arşivleyen, korkuları, kaygıları biriktirip her yeni koşulda önümüze diken bir koleksiyoncu o!

Gelelim iyi habere! Çözüm çok kolay! Hadi ona her şeyin yolunda olduğunu söyleyelim. Ve bu kitapla başarı, sağlık, özgüven, bolluk ve bereket için beynimizi formatlayalım…

Yıka Beynini
M. BARIŞ MUSLU

Önsöz

Kitabıma hoş geldiniz!

Başlamadan önce, bu kitabın yeniden yaratılış öyküsünü kısaca sîzlerle paylaşmak istiyorum.

Tam dört sene önce bu kitabı yazdığımda otuz altı yaşınday­dım. 2011 yılının Mayıs ayında, naçizane kendime göre kişisel gelişim konusunda daha önce “hiç yazılmamış” bir kitabı bitirmenin heyecanı içinde yazdım önsözümü. O zaman çok kısaca bahset­miştim kendimden. 1994 yılından beri psikoloji ve kişisel gelişim konusunda çalışma yaptığımdan ama asıl olarak yaşadığım sağlık 9 problemini çözebilmek için bu konulara gerçek anlamda odaklan­dığımdan bahsetmiştim..

On yedi yaşındayken kırılan ve yıllardır hiçbir sorun yaşamadı­ğım sol el bileğim, kırıldığı günden tam on üç yıl sonra tüm vücu­dumu kaplayan şiddetli kronik ağrılara yol açmaya başlamıştı.

Bunu tetikleyen bir sahne provası için çok yoğun şekilde gitar çalmam olmuştu. O günlerde belki sayısı 50’ye yaklaşan doktor ve tedavi alternatifini denememe rağmen hiçbirinden sonuç alama­mıştım.

Bu durumda kendi sorunumu çözmek kendime kalmıştı!

Biliyor musunuz, insan gerçekten motive olduğunda büyük zahmetlerin altına girebiliyor. Normalde hayatımız yolundaysa hepi­miz daha kolay olanı seçiyor, keyif aldıklarımızı yapmaya devam ediyoruz. Ama çözülmesi gereken gerçek bir zorluk bize mucize kabilinden işler yaptırabiliyor.

Asıl olarak kendi sağlık sorunumu çözmek için yola çıktığım bu yolda birçok sistemi inceleme fırsatım oldu. Bazılarından çok şey öğrendim, bazılarının ise sadece zaman kaybı olduğunu… Birçok terapi sistemini analiz ederek, aslında nasıl çalıştıklarını, beraber kullanıldıklarında etkilerinin daha da arttığını tecrübe ettim. Sonra parçaları bir araya getirmem gerekti. O kadar çok bilgi vardı ki, gerçekten “işe yarayanları” eleyip kenara koymam gerekti. Tüm bunları kendimi iyileştirme motivasyonuyla yapıyordum. Başka hiç­bir motivasyonum yoktu, inanın bana.

Ama sonunda baktım ki, birlikte kullanmaya başladığım teknik­lerle, kendimde ve çalışma yaptığım kişilerde daha önce hiç görme­diğim şekilde hızlı ve etkili sonuçlar alıyordum. İşte o zaman, bunun sadece benim için değil belki de milyonlarca insan için de değeri olabileceğini düşündüm.

Çalışmalarımda kullandığım metodolojileri bir araya getirerek, NeuroFormat® ismini verdim. Bunun sebebi, bu sistemle yaptığı­mızın bir nevi format atmak, silmek üzerine kurulu olduğuydu. Zira beyindeki asıl değişikliklerin beynin koruma ihtiyacını dengelemek adına yapıldığına, bunun da yaşanan olayların beyindeki etkisini temizlemekle mümkün olduğuna kanaat getirdim. Yıl 2015 ve bu inancım şimdi daha da net ve kesin!

Daha sonra motivasyonumun kaynağı değişti. Yıka Beynini ismini verdiğim kitabım ve anlattığım konu yüz binlerce kişiye ulaşınca, sis­temi daha da ileri götürmeye odaklandım. Kitaplar arka arkaya geldi. 2013 Ocak ayında Beynine Format At kitabımda NeuroFormat® sisteminin daha basitleştirilmiş ama daha etkili halini yazdım. Şu ana kadar yazdığım ve hayatım boyunca yazabileceğim kitapların muhte­melen en iyisi Sağlığına Format At kitabım 2014 yılı Mayıs ayında çıktı.

Peki, neden mi bu kitaba döndüm?

Size iki itirafım var.

Birincisi, Yıka Beynini kitabımı ilk bitirdiğimde, anlattığım yepyeni sistemin insanların hayatına yapacağı pozitif etki açısından, kişisel gelişim ve psikoloji alanlarında henüz yazılmadığını, yazdıklarımın devrim niteliğinde olduğunu düşünmüştüm. Bu tabii sadece oku­makla değil, okurların yazdığım sistemi çalışıp bizzat öğrenip uygu­lamasıyla olacaktı.

Aslında birçok kişi bunu başardı da! Gerçekten 3-5 kez okuyan, notlar alan, çalışma grubu oluşturup arkadaşıyla bunu uygulayan sayısız insandan hayatım boyunca unutamayacağım birçok teşek­kür mesajı aldım.

İkinci itirafımsa, 2011 versiyonunda daha sonra içime sinmeyen bazı noktalar olduğunu hissettim. Yanlış bilgiler değildi. Sadece, yazmak istediğim kadar basit ve etkilisini yazamamıştım. Mesela, NLP (Neuro Linguistic Programming) ve EFT (Emotional Freedom Technique) isimli sistemlerden standart halleriyle bahsettim. Aslında ben bu sistemleri yıllardır anlatıldıkları standart halleriyle kullanmıyo­rum. Ancak, ilk kitabım olması nedeniyle “Bu teknikleri değiştirdim ve yepyeni bir sistem geliştirdim, adı da NeuroFormat®” gibi bir söylem getirmek istemedim. Belki de okurlarımın antipatik karşıla­masından çekindim.

Tekrar etmem gerekirse, Yıka Beynini’nln ilk halini sebat ederek uygulayan okurlarım da muhteşem sonuçlar aldılar. Ancak, ben artık bu sonuçların yeterince hızlı olduğunu düşünmüyorum. Önce bu durumu Beynine Format At kitabımla değiştirdikten sonra, bu kitabı da olması gereken hale getirmek istedim.

Hesapta olmayan üçüncü bir itiraf daha yapmak isterim. Belki on sene sonra, kitabın bu versiyonundan da pek hazzetmeyebili­rim. Ama öyle gelişmiyor mu her şey? Yaptıkça daha da iyi hale gelmiyor muyuz zaten? O açıdan beni bu konuda bağışlamanızı rica ediyorum.

Kitabın teorik bölümlerine dokunmadım. Aynı modeli kullanma­ya devam ediyorum. Ancak sistemin uygulanışını, mümkün olan en basit ve güncel hale getirmeye uğraştım.

Başlamadan birkaç noktayı eklemek isterim. Bu kitap, ihtiyacı­nız olan anlarda tekrar tekrar dönüp bakacağınız ve pratiğe aktara­bileceğiniz bir sistemi içeren bir başucu kitabı. Bu nedenle bazı noktaların üzerinde bilerek fazlaca durmaya çalıştım. Hani aslında çok iyi bildiğimiz bir konuda kafamızın içinde bir şey “klik” eder ya, işte o an anlamaktan daha öte, idrak ederiz. Amacım bunu sağla­maya çalışmaktı.

Kitaba başlamadan iyice kavramanızı istediğim bir nokta var. Kitapta psikoloji ve beyinle ilgili enteresan bilgileri bulacak olsanız da asıl amacım bu değil. Bu kitabın etkisi, özellikle içindeki teknik­leri kendi hayatımızdaki özel durumlara uyguladığımızda ortaya çıkacaktır. Kitapta bulunan sistemin uygulanması oldukça basit. Hayatınızı kısıtlayan fobilerden panik atağa, yıllardır nedenini çöze­mediğiniz kronik hastalıklardan kilo sorununa, kendine güvensizlik­ten ilişkilerde utangaçlığa kadar birçok problemi yaratan faktörleri birer birer temizleyeceksiniz. Dilediğiniz hedefe ulaşmak için önü­nüzdeki tüm engelleri kaldıracaksınız ve böylece istediğiniz tüm değişimler otomatik olarak gerçekleşecek.

Birazdan okumaya başlayacağınız kitabın hayatınızı değiştirece­ğine tüm kalbimle inanıyorum. Ancak bunun tek bir şartı var: Değişimi yaratmak adına sistemi uygulamak için kendinize zaman ayırmanız.

Haydi başlayalım…

M. Barış Muslu Mart 2015 – İstanbul

(…)


Kitaptan tadımlık bir bölümü okumak için aşağıdaki PDF bağlantısına tıklayın.

PDF indir
"

Yıka Beynini kitabının ön okuması bu kadar. Kitabı beğendiysen senin için en uygun fiyatlı satın alma seçeneklerini listeledik.

pttavm D&R

beğendiniz mi?

Yıka Beynini (2015)

Yıka Beynini

Kişisel Gelişim
Yazar: M. Barış Muslu  
İlk Basım: 2015
Yayınevi: Doğan Kitap  

Barkod: 9786258344486 Sayfa Sayısı: 296 Ebat: 13.7 X 21 cm Yayın Tarihi: Mart 2015 Kategori: Kişisel Gelişim