Caz müzisyeni Izzy Maurer, New York’taki bir ge­ce kulübünde bir kaza kurşunuyla vurulur ve ya­şamı tümüyle değişir. Izzy, gizemli bir taşın büyüsüne kapılarak, ruhunun tuhaf ve ürkütücü labirentinde masalsı bir yolculuğa çıkar.

New York Üçlemesi, Şans Müziği, Ay Sarayı, Brooklyn Çıl­gınlıkları gibi romanlarıyla son dönem Amerikan ede­bi­ya­tının en saygın yazarlarından biri olan Paul Auster, sonradan Duman ve Surat Mosmor gibi senaryolarıyla sinemase­ver­le­rin gönlünde de taht kurmuştu. Lulu Köprüde ise, Auster’ın senaryosunu yazmakla yetinmediği, ilk kez yönetmenliğini de üstlendiği bir yapıt.

Lulu Köprüde, masal tadında bir gerilim anlatısı, ama her şeyden önce aşkın insanı sağaltan güçlerinin öyküsü. Auster’ın bu benzersiz senaryosunu, kendisiyle yapılmış kapsamlı bir söyleşi eşliğinde sunuyoruz. Hem tüm Auster okurları, hem de sinema tutkunları için.


1 İÇ MEKÂN: GECE. NEW YORK CAZ KULÜBÜ. ERKEKLER TUVALETİ.

Dışarıdan sesler yükselir. Yaklaşık iki yüz kadar kişi hep birlikte el çırpıp grubu bir an önce sahneye çıkmaya davet etmektedir. Kat-man-du. Kat-man-du diye bağırmaktadırlar.

Kırklı ellili yaşlarında emektar bir caz müzisyeni olan IZZY MAURER, pisuarlardan birine işemektedir. Kameralara sırtı dönüktür. Burası, duvarların alçısı ve boyası dökülmüş, izbe bir mekândır. Tam karşısındaki duvara, gazete ve dergilerden kesilip bir bantla rasgele yapıştırılmış, Louise Brooks, Ingrid Bergman, Jean Harlow, Ava Gardner, Grace Kelly, Vanessa Redgrave, Isabella Rossellini, Mira Sorvino ve benzeri yıldızların fotoğrafları yapıştırılmıştır. Kamera tek tek her bir yıldızın üzerinden geçer. Sonra ters açıyla yakınlaşıp Izzy’nin işerken duvardaki fotoğrafları inceleyişine odaklanır.

Grubun bir diğer üyesi Dave Reilly, kapıyı açar ve başını tuvaletten içeri uzatır. Hafiften etekleri tutuşmuş gibi bir hali vardır.

DAVE

İşte buradasın. Hadisene, Izzy, gidelim artık. Herkes bizi bekliyor.

IZZY

(Bir yandan hâlâ işemektedir) Bir saniye. Böyle malım meydanda sahneye çıkmamı beklemiyorsun herhalde, değil mi? (İşemeyi bitirir. Fermuarını çeker)

2 İÇ MEKÂN: GECE. NEW YORK CAZ KULÜBÜ. KORİDOR.

Izzy erkekler tuvaletinden çıkıp koridora girer. Kalabalığın gürültüsü yükselir. Kulübün patronları olan GENÇ ADAM ve GENÇ KADIN da o sırada koridordan geçmektedir. Koridor o kadar dardır ki IZZY önlerine geçemez. Bir an için tuhaf bir arada kalmışlık yaşanır; adam kazara IZZY’ye çarpar.

IZZY

(İrkilmiş bir şekilde) Dikkat etsene!

GENÇ ADAM

Affedersin. (O sırada çarptığının kim olduğunu fark eder) Tanrım, sen Izzy Maurer değil misin?

IZZY

Çekil yolumdan, evlat. Gitmeliyim. (Kalabalıktan yükselen sesler daha da artar) Sağır mısın, yoksa?

GENÇ ADAM

Sizin büyük bir hayranınız olduğumu bilin yeter. Yıllarca menajerlerinizin peşinden koşup durdum.

GENÇ KADIN

(O da aynı şekilde etkilenmiş bakarak) Bu doğru. Bu onun için adeta bir dönüm noktası, anlıyor musunuz?

IZZY

Eh, ne diyebilirim ki, benim için değil.

Hem GENÇ ADAM hem de KADIN, IZZY’nin bu gaddarca tavrına, incinmiş ve şaşkın bakışlarla karşılık verir. IZZY bu kez onları ite kaka kendine geçecek yer açmaya çalışır.

GENÇ KADIN’ın çekici biri olduğunu fark edince, bir an için durup onu baştan ayağa süzer ve yoluna gider.

DAVE

(Koridorun diğer ucundan) Izzy! Hadi ama!

Izzy’yi arkadan görürüz, bir tüneli andıran karanlık koridorda hızla yürüyüp koridorun diğer ucunda baştan ayağa ışıkla yıkanmış halde duran Dave’e doğru yaklaşır. Sahne değişir:

3 İÇ MEKÂN: GECE: CAZ KULÜBÜ. SAHNE.

Katmandu sahne alır. Grubun altı üyesi vardır. Izzy saksofondadır. Grubun ağır topu da odur.

Konser verdikleri yer oldukça geniş, yüksek tavanlı, loş ve kasvetli bir mekândır. Dinleyiciler masalarda oturmuş, önlerindeki içkileri yudumlamaktadır. Ardından, tam da tempo artmışken, salonun uzak bir köşesinden (görüntü dışı) beklenmedik bir gürültü işitilir. Bir adam ateş etmektedir. İnsanlar bağrışmaya başlar.

IZZY, çıkan kargaşaya gayet kayıtsız, kendini müziğe kaptırmış, gözleri kapalı, hiç istifini bozmadan çalmaya devam etmektedir. Sonra ADAM’ı görürüz; sağ elinde bir silah tutmuş, ayakta güçlükle durmakta ve aklını kaçırmış gibi bakmaktadır.

ADAM

Nancy! Nancy! Tanrı böyle istiyor, Nancy! İkimiz de cehennemde yanacağız, Nancy! Sen, ben ve Tanrı – hep birlikte!

Tetiği rasgele çekiverir. Deli bir kurşun tavandan seker. Aşağı sıvalar dökülür. Adam Nancy’yi aramak için bu kez de hızla sahneye doğru koşar. Davulcu ve klavyeci çalmayı bırakır ancak IZZY çalmayı sürdürmektedir. Bir kargaşa olur, herkes ayaklanıp çıkışlara doğru koşmaya başlar. Sandalyeler devrilir, insanlar çarpışır. Hızlı görüntü geçişleri. Yakın plan çekim: ADAM, dehşet içinde sandalyesinden doğrulmaya çalışan NANCY’ye nişan alır. Yanında, kolunu omzuna atmış BİR BAŞKA ADAM vardır.

ADAM

(Devam eder) (Nişan alır) Tanrı böyle istiyor, Nancy! Sen bana aitsin – ona değil, başka hiç kimseye değil!

IZZY’nin gözleri en sonunda açılır. …

"

Lulu Köprüde kitabının ön okuması bu kadar. Kitabı beğendiysen senin için en uygun fiyatlı satın alma seçeneklerini listeledik.

idefix trendyol D&R kitap365
beğendiniz mi?

Lulu Köprüde (2009)

Lulu Köprüde

Diğer
Yazar: Paul Auster  
İlk Basım: 2009
Yayınevi: Can Yayınları